Tunefox aneb Jak na improvizaci

Co je to Tunefox

Nedávno světlo světa spatřila hudební výuková aplikace Tunefox, prozatím zaměřená na banjo, mandolínu a kytaru. Jedná se o poměrně novátorský přístup k zvládnutí improvizace s použitím licků, ale Tunefox toho muzikantům nabízí více.

Jádrem Tunefoxu je přehrávač se slušně znějícími zvuky nástrojů používaných v bluegrassu a neustále se rozšiřující databáze tradičních skladeb. Ke každé skladbě zde najdete sólo ve třech úrovních pokročilosti a k tomu (a teď přijde ta novátorská část) každé dva takty máte na výběr z dalších dvou licků. Je tedy možné si sólo upravit podle svého vkusu, ale zejména pochopit, jakým způsobem licky fungují coby stavební kamínky improvizace v rámci skladby. Jak tato funkce pracuje se dozvíte na tomto videu:

Můžete tedy měnit licky, rychlost skladby nebo si nechat opakovat jen určitou pasáž. Další zajímavé možnosti se ale nabízejí úplně vpravo dole pod tlačítkem „More settings“, kde se dají zapnout pomůcky k nácviku (např. skrytí některých not – tříbení poslechových dovedností nebo postupné zrychlování), exportovat tabulaturu do pdf pro použití offline, měnit hlasitost metronomu, ale zejména také měnit hlasitost nebo úplně ztlumit doprovod či sólový nástroj. Tím se z aplikace stává neúnavný doprovodný hráč pro cvičení bluegrassových písniček, což ohromně rozšiřuje užitečnost tohoto nástroje (a mně tím chlapci z Tunefoxu vzali zase jeden nápad…). Skladby si můžete přidávat do svých oblíbených, takže je nemusíte pokaždé pracně v databázi hledat. Novinkou v aplikaci je kromě databáze skladeb také databáze použitých licků, které mohou fungovat v kontextu jiných skladeb. Aby toho nebylo málo, umí Tunefox pracovat jako ladička a metronom.

Tunefox je sice v angličtině, ale pokud tento jazyk neovládáte ani v základech, použijte internetový prohlížeč Chrome a na stránce Tunefoxu klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte „Přeložit do…“. Vězte ale také, kde tento strojově nedokonalý překlad vypnout (…v pravé části řádku s adresou), protože jinak budete v seznamu skladeb ztraceni nebo místo „podehrávek“ se budete věnovat „zálohování“ . Tak schválně: co za skladbu je „Už zítra nebude fungovat„? 🙂

Spolupráce Tunefox a ATAmusic

Hudba lidi spojuje a dobré nápady by se měly šířit. Tunefox můžete používat týden zdarma (bez možnosti exportu do pdf) abyste zjistili, jestli se vám líbí. Pokud ano, můžete díky vzájemné dohodě využít slevu na jeho plnou verzi, pokud

 

Proč o tom čtete zde

Možná si říkáte, proč píšu ódu na něčí online projekt. Jednak si myslím, že je nápad aplikace opravdu dobrý a v něčem revoluční. Tabulatur a návodů najdete na internetu i v obchodech dost. Možná jich máte sami víc, než stihnete v životě vstřebat. Jejich hlavní přínos by ale podle mě neměl být v tom, že vás naučí hrát onu konkrétní skladbu. Spíš že pomůžou pochopit přístup k tvorbě sól/podehrávek/doprovodů. O to se snažím ve svých výukových publikacích, videích a na dílnách. A mám pocit, že koncept Tunefox na tento cíl míří přímo. Druhý podnět k sepsání tohoto článku je, že obsah Tunefoxu je i moje práce. Napsal jsem většinu tabulatur určených pro mandolínu a kytaru (100+75 skladeb) a je to tedy má momentální odpověď zájemcům o sbírku licků, jejíž sepsání tímto odkládám na neurčito.

Ať už se na své muzikantské cestě necháte doprovodit publikacemi, dílnami, videi, nebo Tunefoxem, myslím, že není špatné si jednu věc připomenout. Všechno by to měly být spíš pomůcky než hračky. A nic z toho by Vás nemělo popohánět víc, než radost z muziky, kterou tvoříte. Ať se to nám všem daří!

3 komentáře u „Tunefox aneb Jak na improvizaci“

 1. Ahoj Ondro.
  Díky za E-mail. Je to super.
  Měl bych zájem o Tunefox. Dej mě prosím zprávu komu a kolik bych měl zaplatit.
  Díky.
  Těším se Oščadnicu a pokud se vlezu, tak i na listopadový Rejvíz.
  Ahoj Standa.

  Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..