Výuka

Pokud hrajete bluegrass, country, folk, nebo podobnou akustickou hudbu a chtěli byste svou hru nebo zpěv zlepšit, rád vám pomůžu.

Výuce se věnuji od roku 2004. Od té doby jsem učil na desítkách víkendových dílen a jednodenních workshopů, napsal/natočil 4 školy hry, natočil desítky výukových videí a napsal stovky tabulatur. Většinu výukových aktivit soustřeďuji na webu ATAmusic online dílny. Momentálně nabízím výuku touto formou:

 

Bluegrassové hudební dílny ATAmusic

Různé několikadenní díleny zaměřených na hru na všechny bluegrassové nástroje, zpěv, vokály a hru v kapele. Součástí každé dílny jsou individuální lekce, společné přednášky, hra ve skupině, jam sessiony a koncerty. Více informací zde.

 

Jednodenní regionální workshopy

Pro menší skupinku zájemců nebo kapelu je možné uspořádat jednodenní dílnu. Její náplní je dopolední skupinová přednáška, odpolední individuální lekce a večerní koncert + jam session. V kalendáři najdete všechny naplánované akce tohoto druhu. Pokud byste se rádi na takovou akci ve vašem okolí přihlásili nebo nebo nějakou chtěli sami uspořádat, napište mi.

 

Výuková videa

Vaši techniku a repertoár můžete pilovat v klidu svého domova s pomocí videolekcí ke stažení, které obsahují video a tabulaturu, případně nahrávku doprovodu ke cvičení (playalong). K dispozici jsou lekce a balíčky skladeb pro akustickou kytaru, mandolínu, banjo, housle a dobro. Videa zdarma najdete na YouTube kanálu ATAmusic.

 

Měsíční muzikantská výzva

MMV je program, který pomáhá v domácím cvičení bluegrassovým a country hráčům/hráčkám na kytaristu, mandolínu, housle a banjo. Každý měsíc dostanou účastníci programu e-mailem materiály v podobě tabulatur a videa. K dispozici je též bonusový audio balíček. Své výsledky, postřehy a rady mezi sebou sdílíme v uzavřené skupině na Facebooku. Další informace a možnost přihlášení do MMV zde.

 

Výukové publikace

Jsem autorem nebo spoluautorem výukových publikací pro kytaru a housle. Spolu s publikacemi pro ostatní nástroje je najdete zde.

 

Individuální lekce formou výměny videí

Klasické individuální ani skype lekce momentálně nenabízím. Své dotazy ale můžete zformulovat a natočit na video (max. 20 minut), na které vám opět formou soukromého videa odpovím. Pokud máte o takovou lekci zájem, pošlete mi mailem odkaz na vaše video (např. uložené v Úschovně nebo umístěné jako neveřejné na YouTube). Cena za takovou lekci je 500 Kč.

 


Dne 11. a 12. 8. 2019 u nás v Želivě proběhla dílna zaměřená na výuku BG nástrojů a souhru v kapele. Atmosféra byla parádní a odezvy od účastníků mluví v superlativech. Proběhly jak skupinové lekce tak i individuální sezení „jeden na jednoho“. Nevím, jak to Ondra dělá, ale mám pocit, že se u každého studenta „naladí“ na jeho tón a s ním pak komunikuje přesně na té úrovni, kterou je dotyčný schopen chápat. Poradí a navede na směr, kterým by se měl student ubírat. Ukáže, co a jak cvičit, aby došlo ke zlepšení co nejefektivněji a ideálně zábavnou formou. Tohle byla moje 4. dílna pod Ondrovým vedením a ty předchozí 3 mě tak nadchly, že jsem se rozhodl Ondru pozvat k nám a zapojit i kamarády, spoluhráče a lidi z mého okolí, kteří mají zájem se zdokonalit ve svém muzikantském umění. Musím říct, že to rozhodně nebyla chyba. Akce byla velice povedená, uvolněná a nabitá informacemi a pokud bude možnost, velice rád ji zopakuji. Stojí to za to…

Petr Němec, ČR – Účastník a organizátor dílny „BG Želiv“

 

Ondra did by now two private bluegrass workshops over a weekend with two bands in my home in Ehingen, South Germany. The preparation and realization of the courses were done very well. In advance, we arranged which songs and main points we want to work on. He sent us the workshop material beforehand so we had time to practise the stuff prior to the workshop. Because Ondra is so sympathetic and always so encouraging, we did the workshops in an constant jolly and relaxed mood. We especially worked on harmony singing, song arrangement and improvement of the bluegrass rhythm. In each point he was a brilliant teacher with a lot of great new ideas. He speaks perfect English and has a basic knowledge of the German language as well, so the communication was no problem at all. After those workshops we separated as friends and will certainly meet again on one of his concerts in the South of Germany or on a new workshop.

Engelbert Häbe, Ehingen, Germany

… Zvlášť bych vyzvedl velmi poctivou přípravu Ondry na kurz. Dal si opravdu záležet při tvorbě studijních materiálů, navíc má vrozený pedagogický talent, takže i teorie byla velmi dobře stravitelná. Také asi proto, že jsme se zabývali zcela konkrétními problémy, které souvisí s hraním country (zejména v oblasti harmonie) Největší přínos – hra pravou rukou, vlastní tvorba sólových pasáží.

Zdeněk Tejkl, ČR
účastník houslové dílny „Jesenický shuffle“