Ondra Kozák

Jsem muzikant. Poznávám, tvořím a předávám.

 

Foto: Veronika Dvořáková

Foto: Veronika Dvořáková
Foto: Veronika Dvořáková

Můj první nástroj byly housle, na které jsem vrzal dřív, než jsem uměl psát. Během dětství mi učarovala akustická muzika, která by se dala zařadit do škatulky folk & country a postupně mě začaly zajímat další nástroje, zejména kytara, mandolína, basa a dobro. Stěžejními kapelami během dospívání mi byli Křeni a Petr Brandejs Band, kde jsem získával spoustu cenných zkušeností jako hráč, zpěvák a autor až do roku 2010. Od té doby jsem vystupoval a natáčel s několika skupinami: G-runs ‚n Roses, East-West, Fragment, Jazzyk, Brejle, Hanulík Brothers, Lluís Gómez Bluegrass Quartet). Momentálně je je můj hlavní hudební projekt má milovaná kapela New Aliquotduo s Radimem Zenklem. Rád vystupuji též sólově a v příležitostných sestavách a duích (více o mých hudebních projektech).

V roce 2014 jsem vydal své první sólové album Ataman, v roce 2019 pak kytarovou desku Overtones – 12 Songs • 12 Vintage Guitars. Kromě toho jsem se podílel na více jak 30 studiových albech. V minulosti mě potěšilo několik hudebních ocenění, zejména 5x titul Kytarista roku v Anketě Bluegrassové asociace ČR, 4x ocenění pro evropskou kapelu roku v soutěži na francouzském festivalu La Roche Bluegrass Festival (Křeni 2009, Blackjack 2011, East-West 2013, G-runs ‚n Roses 2016) a #1 European Bluegrass Band na festivalu European World Of Bluegrass (Blackjack 2009). Těší mě také zájem online – moje videa (hudební a výuková) mají na YouTube více než 1 milion zhlédnutí. Nejvíce mě ale naplňuje možnost spolupracovat s celou řadou výborných hudebníků a také vystupovat po boku významných osobností zahraniční i české hudební scény, kterými jsou např. Mike Marshall, Dan Crary, Tony Furtado, Beppe Gambetta, Dale Ann Bradley, Steve Gulley, Cia Cherryholmes, Mike Compton, Darol anger, Jan Žamboch, Víťa Troníček ad.

Účastníci dílny “Bluegrass Vegas”, 2016
Účastníci dílny “Bluegrass Vegas”, 2016

Od roku 2004 pravidelně vyučuji na různých hudebních kempech, kurzech a workshopech v Česku i v zahraničí (např. Adiaha’s Bluegrass Camp (Německo), Risør Bluegrass Festival and Strenger i Gress Bluegrassfestival (Norsko), Barcelona Bluegrass Camp (Španělsko), Malé Svatoňovice (ČR), Nový Jičín (ČR), Hustopeče (ČR), Nyiregyháza (Maďarsko), atd. Jako lektor jsem se zúčastnil mnoha festivalových workshopů, např. La Roche BG Festival (Francie), Torsåker Bluegrassfestival (Sweden), EWOB (Holandsko), Summergrass BG Festival (San Diego, CA, USA), OIBF (Guthrie, OK, USA), Zimný muzikantský kemp Kosodrevina (Slovensko) ad. Na festivalu Banjo Jamboree v Čáslavi organizuji pravidelně od roku 2007 workshopy na bluegrassové nástroje.

V roce 2014 jsem založil online hudební dílnu ATAmusic, pod jejíž hlavičkou organizuji během roku několik různě zaměřených dílen (výuka na všechny bluegrassové nástroje, vokály, práce v kapele), vydávám online výukové materiály (video lekce, Měsíční muzikantská výzva, tabulatury) a od roku 2018 připravuji ATAmusic podcast – audio seriál pro muzikanty. S Ralphem Schutem jsme natočili 2 díly DVD školy na akustickou kytaru (Muzikus 2008, G+W 2016), u vydavatelství G+W vyšla také moje instruktážní DVD pro sólovou kytaru (2011) a housle (2013).

knobs

Kromě aktivního vystupování a vyučování se zabývám natáčením a postprodukcí hudby v mém studiu. Jako hostující muzikant jsem měl tu čest spolupracovat například na nahrávkách kapely Žamboši, Víti Troníčka nebo nizozemské písničkářky Loes van Schaijk. V nádherném kraji Jeseníků, kde bydlím, se věnuji své vášni – fotografování.

Pokud Vás zajímají mé aktivity a novinky z mého hudebního života, mrkněte, co právě dělám, sledujte můj blog nebo profily na sociálních sítích (odkazy v patičce této stránky), případně mi dejte na sebe e-mail a já vám párkrát do roka napíšu o tom nejdůležitějším. Mé výukové aktivity najdete na webu ATAmusic online dílny, kde se můžete také zapsat pro odběr novinek. Pokud byste měli zájem o spolupráci, napište mi.

Ondra

Foto: Veronika Dvořáková

 

strukturovaný životopis (v angličtině, vč. odkazů na recenze, články a videa v médích) ke stažení
fotky ke stažení