Bluegrassová asociace

Dlouhodobě se potýkám s nedostatkem času pro věci, které bych rád udělal a soustavně mi plní úkolníček. Vždy je totiž něco, co „trochu víc hoří“ a já patřím k těm, kdo se snaží dělat věci co nejlépe a jsou rádi co nejlépe připravení. Takže když se blíží koncert, šňůra nebo nahrávání, hodně cvičím. Když organizuju akci, promýšlím každý detail předem. Když někomu míchám desku, slyším ji víckrát, než kdokoliv jiný. K tomu mě zaměstnává rodina a běžné starosti o dům a zahradu. Učí mě to říkat NE skoro všemu. I díky tomu pak občas můžu říct jedné důležité věci ANO. A tak jsem kývnul na nabídku dělat dramaturgii nejstaršího bluegrassového festivalu v Evropě – Banjo Jamboree. Nebylo to ale žádné rozhodnutí narychlo, protože…

S Radimem Zenklem na Banjo Jamboree 2023. Foto: Zdeněk Koutný

Bluegrassová komunita muzikantů a fanoušků v Česku a na Slovensku mi umožňuje už skoro osm let žít naplňující muzikantský život a živit sebe a rodinu prací, která mě baví každý den. Cítím potřebu jí to nějak vrátit. Dospěl jsem tedy v létě k rozhodnutí stát se členem předsednictva Bluegrassové asociace*. Můj vztah k BAČR se lety měnil. Nejdřív jsem ji považoval za trochu zbytečnou instituci – muzika přece dokáže žít i bez ní. Teď ale vím, že když se lidé spojí a napnou sílu jedním směrem, vzniknou lepší věci. A když jsem letos na valné hromadě BAČR poslouchal, s jakými problémy se potýká současné vedení, došlo mi, že je potřeba, aby se zapojilo víc lidí s různými zkušenostmi. Byl jsem navíc pod čerstvými dojmy z návštěvy Barcelony, kde bluegrass rozhodně nemá na růžích ustláno, ale i díky lidem spojeným v asociaci pořádají několik úspěšných akcí ročně a dá se říct, že tam bluegrass a muzika příbuzná kvete.

Banjo Jamboree 2023
Banjo Jamboree 2023. Foto: Liběchovský Nostalgik

Cíle BAČR se s mými v lecčems kryjí a cítím, že mé zkušenosti a energie by jí mohly být přínosem. Chtěl bych zlepšit online prezentaci BAČR, přivést k životu pár nových projektů, vylepšit systém členství a zapojit do činnosti asociace víc dalších lidí. Ohledně dramaturgie Banjo Jamboree (dosavadní dramaturg Pavel Brandy Brandejs se v září 2023 rozhodl této funkce i místa v předsednictvu vzdát) jsem byl varován, že je to práce náročná a nevděčná. Ale já mám pocit, že se na to snad hodím – díky kontaktům u nás i v zahraničí, hudebnímu rozhledu, zkušenostem aktivního muzikanta a snaze najít vždy to nejlepší řešení. Banjo Jamboree miluju, 16 let tam dobrovolničím s pořádáním workshopů, mockrát jsem tam hrál. Je to pro mě srdcová záležitost, stejně jako pro většinu naší scény. Věřím, že by to měl být festival, který je výkladní skříní českého bluegrassu a zároveň stálým návštěvníkům rozšiřuje obzory. Samozřejmě většinu dobrých nápadů nakonec čeká nelítostný střet s omezeným rozpočtem, ale i to beru jako výzvu.**

Dočetli jste až sem a máte ještě minutku? Odpovězte mi prosím do komentářů nebo emailem:
• Co byste chtěli, aby BAČR dělala / dělala lépe?
• Proč jste/nejste členy BAČR?
• Byli byste ochotni dělat pro český bluegrass nějakou práci? Jakou?

Díky předem za váš čas a nápady!

Ondra Kozák

 

* Co dělá BAČR a jak se stát členem se dozvíte na webu www.bacr.cz. Sledujte BAČR také na Facebooku, Instagramu nebo YouTube.

** Pokud byste chtěli jako sponzor podpořit náš milovaný 🙂 festival Banjo Jamboree, ozvěte se mně nebo rovnou Petrovi Brandejsovi.

 

Zpráva Pavla Brandejse v Bluegrassových listech o ukončení jeho činnosti v předsednictvu BAČR.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..