Crowdfunding chystané kytarové desky

Na počátku bylo okouzlení a smělý nápad.

Na podzim 2017 jsem se v Německu skamarádil s člověkem, který vlastní unikátní sbírku starých kytar. On sám je muzikant a nástroje staví, takže výjimečnost sbírky je též ve skvělé hratelnosti všech kytar. Nikdy jsem nebyl velký fanatik do vybavení, ale ty nástroje mě oslovily natolik, že mi bylo líto si na ně jen jednou zabrnkat. A protože odjakživa hledám na své hudební cestě různé výzvy, rozhodl jsem se natočit album, kde každou skladbu budu hrát na jinou kytaru převážně technikou tzv. flatpickingu (tedy s použitím trsátka). Žádné další nástroje, žádný zpěv, tak, aby mohl co nejvíc vyniknout zvuk dané kytary.

Konec snění a do práce …

Některé skladby jsou hodně staré – mnohem starší než nejstarší kytara, na kterou jsem nahrával. Některé vznikly před pár lety. Na desce tak zazní několik tradičních fiddle tunes v netradičních kabátech, několik mých vlastních věcí, dvě skladby, které jsou poctami mým největším kytarovým vzorům, ale taky píseň z oblasti pop music a skladba impresionisty Clauda Debussyho.

Při aranžování zejména převzatých věcí jsem zažíval pro mě úžasná dobrodružství, kdy jsem hledal způsob, jak zahrát často nekytarovou věc sólově trsátkem na kytaru. O to se teď můžu podělit, protože všechny aranže jsem zapsal a součástí projektu bude i sešit s tabulaturami. Cvičení, nahrávání a postprodukce této desky je také něco jiného, než na co jsem zvyklý z práce v kapelách. Každý tón na desce jsem si musel vybojovat, za nikoho se tu neschovám.

… a výsledek už je za kopcem

Tento projekt snad bude zajímat muzikanty a zejména kytaristy, protože je v něm kus historie tohoto krásného nástroje. Od začátku jsem se ale snažil, aby deska, která vzniká, měla co říct všem lidem, kteří mají rádi muziku. Aby to byla hlavně hudba a ne kytarová spartakiáda.

Všechno to zabralo a ještě zabere spoustu času a energie, ale taky nemálo prostředků. Proto spouštím crowdfundingovou kampaň, kterou můžete považovat za předprodej desky, ale taky za možnost získat další odměny. Některé z nich jsou exkluzivní, protože se vážou k tomuhle projektu a k použitým nástrojům a jinak než v rámci kampaně se získat nedají (dokument ze zákulisí natáčení, bonusová videa dvou skladeb natočená v duu s majitelem sbírky nebo fotokniha s popisem celkem 110 historických nástrojů, které jeho kolekce obsahuje).

Mám pocit, že dnešní doba přeje zejména rychlým zážitkům a člověk nemá dost prostoru na hlubokou práci a z ní plynoucí uspokojení. Příprava téhle desky mi tohle nicméně dala. Nenahrával jsem jen nějaké brnkání si a improvizace, ale věřím, že to je hudba, na kterou jednou budu moct být hrdý, protože jsem do ní vložil to nejlepší ze sebe. Věřím, že má tenhle projekt trvalejší hodnotu. Tedy pro mě má a pokud se rozhodnete stát se jeho součástí, moc si toho vážím a předem vám děkuji.

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..