Měsíční muzikantská výzva – Blue Ridge Cabin Home (Závod s časem)

Přejeme všem všechno dobré v novém roce a věříme, že vám ho zpříjemní muzicírování – nejlépe z vlastní dílny!

V novém díle Měsíční muzikantské výzvy tu máme nejklasičtější bluegrassovou klasiku, na které si můžete nacvičit nebo oprášit všechna možná „klišé“. V některých oblastech světa je dokonce považována za bluegrassovou hymnu.

Blue Ridge Cabin Home (aut. Louise Certain, Gladys Stacey) poprvé nahrála v roce 1955 nejslavnější BG skupina všech dob (Lester Flatt and Earl Scruggs and The Foggy Mountain Boys) a už od té doby jí snad nejvíce sluší tónina B dur. Něco v tom zvuku je – nástroje zní trochu jinak, zpěv zní naléhavěji, hráči bez kapodastru jsou víc ve střehu… 🙂

Další stěžejní nahrávka je pak na původně zamýšlené sólové desce Tonyho Rice „The Bluegrass Album“, která ale nakonec byla první z kolekce šesti desek super-skupiny „The Bluegrass Album Band“. (Kytaristy a houslisty snad potěší transkripce sól Tonyho Rice a Bobbyho Hickse ze zmíněné desky ve 24. epizodě Měsíční muzikantské výzvy.) Zvuk těchhle nahrávek je po technické stránce stravitelnější než desky prvních bluegrassových pionýrů a může tak dnes být výborný způsob, jak naposlouchat tradiční bluegrassový repertoár (TBAB na Spotify zde). Rozcestník na další verze téhle písničky najdete zde.

K písni existuje i český text (aut. pravděpodobně Petr Kůs), jako „Závod s časem“ ji hrávala skupina Blanket.

 

 

Měsíční muzikantská výzva je program, který pravidelně pomáhá v domácím cvičení hudebníkům hrajícím bluegrass a country na kytaru, mandolínu, housle, pětistrunné banjo a občas i dobro. Každý měsíc vybereme jednu skladbu a účastníci programu dostanou emailem materiály v podobě tabulatur a videa. Své výsledky, postřehy a rady můžou mezi sebou sdílet v uzavřené skupině na Facebooku. Registrace je možná zdarma zde: www.atamusic.eu/mmv.

Tak hurá do toho a za měsíc zase zabrousíme do hodně starého folku! 🪕

Ondra Kozák a Peter Mečiar

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..